Dnes je středa 01. 12. 2021 a svátek má Iva

A A

Stanislav Kuba

Spisovatel Stanislav Kuba

Stanislav Kuba (v samizdatu Petr Pat) se narodil dne 16.září 1918 ve Vraníně v bývalém okrese Moravské Budějovice - dnes okres Třebíč. Zemřel 29.9.2005.

Z oktávy gymnázia v Moravských Budějovicích nastoupil v roce 1939 ke studiu na lesnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně, které však bylo po šesti týdnech ukončené uzavřenín českých vysokých škol německými okupanty.

Po 17.11.1939 byl zemským úřadem práce v Brně totálně nasazen na lesní statek Hypoteční banky v Brně v Tavíkovících na řece Rokytné jako lesní dělník, se smlouvou na půl roku a po půl roce byl přijat opět jako lesní dělník na polesí Kosová u Moravských Budějovic, lesní závod Jemnice. Během doby do května 1945 se v praxi připravoval ke státním zkouškám: po dvou letech k nižší Státní zkoušce pro lesní ochranu a pomocnou technickou službu, po pěti letech ke Státní zkoušce pro lesního hospodáře. Obě zkoušky úspěšně absolvovál. V květnu 1945 byl pověřen prozatímním vedením polesí Kosová, kde byla započata jeho profesní dráhau Československých statních lesů, která skončila až odchodem do důchodu.

Literární dílo:

Kronika psaná v přírodě

Obsahuje části Lesy coby pevnin oceán a Dopisy k obraně přírody

Autor svérázným způsobem veršovanými texty, dopisy a články popisuje na základě vlastních pozorování měnící se lidské vztahy k přrodnímu dění v průběhu let. Je to opravdu kronika psaná v přírodě k obraně lesů, polí a zvěře proti největšímu nepříteli "člověku diletantu".

Heřmánek

Sbírka Heřmánek obsahuje části Vánek naděje, květomluvu Heřmánek a Cordi est (psáno srdcem).

Dílo je celoživotním vyznáním vztahů k přírodě (a nejen k ní), k životu, řekám, polím a lesům, květinám.

Listy z kalendáře

Sbírka listy z kalendáře obsahuje části Uznání ženám a Listy z kalendáře.

Obsahem jsou básně věnované ženám, příbuzným, přátelům a známým především u příležitosti jejich významných výročí, svátků apod. Jako listy z kalendáře jsou před vás předkládány od roku 1973.

 

Své literární dílo věnoval autor v roce 2004 obci Vranín a je uloženo v místní knihovně.

 

Zpracoval: Ing. Drahoslav Bastl

Tento web používá soubory cookies, prohlížením stránek souhlasíte s jejich využíváním. Další informace