Dnes je středa 01. 12. 2021 a svátek má Iva

A A

Josef Klimeš

Malíř Josef Klimeš

Dožil se pouhých 24 roků.

Josef Klimeš se narodil 16. března 1875 ve Vraníně. Studoval malířství na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Celestina Kloučka. Jeho spolužákem byl také malíř Roman Havelka. Po absolvování školy odešel do Paříže, centra tehdejšího kulturního světa. Další odborné vzdělání v oblasti dekorativního sochařství získával na pařížské umělecké Akademii de la Grande Chaumiere. Klimeš byl nadaný neobyčejným pozorováním a kompozičním smyslem. Některé jeho práce byly v letech 1898 a 1899 publikovány ve Světozoru. Veškeré naděje, se kterými mladý sochař hleděl do otvírající se budoucnosti rázem zlomila smrt. Dne 2. června 1899 vážně onemocněl a druhý den, 3. června, zemřel. Pochován byl 6. června na pařížském hřbitově de Bagneux, který v současné době již neexistuje.

O talentovaném sochaři se nachází v současné době málo dostupných informací. V jednom soukromém pramenu je vzpomenut Klimešův pařížský dopis, ve kterém píše na jedné straně o tvůrčích úspěších a o perspektivě, ale též o závisti, již cítí kolem sebe.

O smrti Klimeše už dnes existují jenom dohady, které mají dvě verze. První, o které hovořil bratr Josefa Ignác byl, že Josef dostal zajímavou zakázku na zhotovení atraktivního zábradlí. O tuto zakázku měl zájem také jeden z profesorů, který nechal údajně Klimeše odstranit. Dle druhé verze Josef dostal silný zápal plic a na komplikace nečekaně zemřel. Jak to skutečně bylo se dnes již těžko někdo dozví.

Pobočka muzea Vysočiny v Moravských Budějovicích získala v 50. letech do svého fondu rozsáhlou kolekci Klimešových studijních portrétů a sochařských kreseb, čítajících okolo dvou set figurálních, portrétních a dekorativních listů z let autorových pařížských studií. V listopadu roku 1999 byla vernisáží slavnostně otevřena v místních zámeckých konírnách výstava, kde mohli návštěvníci shlédnout více jak sedmdesát kreseb a dekorativních listů Josefa Klimeše. Spolu s nimi byla vystavena dvacet šest centimetrů vysoká komorní plastika dívčí hlavy s titulkem "květen 1899 Paříž". Jednalo se o jednu z jeho posledních uměleckých prací.

Tento web používá soubory cookies, prohlížením stránek souhlasíte s jejich využíváním. Další informace